TEGYETEK TANÍTVÁNNYÁ MINDEN NÉPET!

Interjú Kónyáné Puskás Laurával

Interjú Kónyáné Puskás Laurával

Kónyáné Puskás Laurával, a Baptista Teológiai Akadémia szolfézs és zeneelmélet oktatójával beszélgettünk a Karácsonyi énekgyűjtemény című kiadvány megjelenése kapcsán.

Hogy jött a zene az életedbe, hogy kerültél kapcsolatba a zenével?

– Zenész családban nőttem föl – a Meláth családban –, nálunk a zene a mindennapok része, így természetes volt, hogy én is zenéltem.

Milyen hangszeren játszottál és hogyan használtad a talentumodat a szolgálatban?

– Először csellóztam, aztán párhuzamosan elkezdtem mellette zongorázni is, de igazából mindig a karvezetés érdekelt, illetve 14 éves koromtól kezdve 40 éves koromig aktívan szolgáltam a gyülekezetben.

Honnan jött az ötlet, hogy egy énekgyűjteményt szeretnél készíteni?

– Az ötletet talán húsz évvel ezelőttre tehetjük vissza. Nálunk nagy hagyománya van annak, hogy minden karácsonykor összeül a család és együtt énekelünk. Én voltam az a generáció, akik még megtanultuk a szüleinktől ezeket az énekeket és kívülről tudtuk, de már mondjuk a tíz évvel nálam fiatalabb unokatestvéreim nem ismerték ezeket. Mindig össze kellett ollózni különféle könyvekből a karácsonyi énekeket, és vannak olyanok is, amik soha nem voltak nyomtatásban, hanem mondjuk a nagypapámnak kézzel megvolt valahol. Ezeket „lapos” énekeknek hívták, mivel csak lapon voltak meg.
Először csak a szövegeket kezdtem összeírni egy dokumentumban, aztán kis füzetet csináltam belőle. De az évek folyamán éreztem azt is, hogy a még kisebbek már a dallamot sem tudják annyira. Így igény lett arra, hogy egy kottás verzió is elkészüljön. Jó pár évvel ezelőtt, mikor ezt megtudták a barátaim, akkor ők mondták, hogy „akkor csináld már úgy, hogy mi is kapjunk belőle”.
Konkrétan két és fél éve kezdtem el ezt a munkát. Kutatásokat végeztem – sajnos egy kicsit túl maximalista vagyok, hogyha valamit csinálok, akkor azt vagy teljesen, vagy sehogy –, nagyon sok dallamnak megpróbáltam utánajárni, hogy eredetileg ki volt a szerző, ki volt, aki hangszerelte, vagy feldolgozta, ki írta a szövegét, ki fordította, mik voltak az eredeti dallamok, honnan származik…

Milyen zenei körből merítettél?

– Eredetileg baptista gyűjteménynek szántam a könyvet. Később úgy döntöttem, hogy nem hagyhatom ki más felekezetek kincseit sem, melyeket végül beleszerkesztettem a könyvbe. Igazából ezt egy zenész kollégám javasolta, amikor meglátta, hogy „figyelj, ez annyira jó és annyira hiány, nincs ilyen énekeskönyv, ezt muszáj lenne tágabbra nyitni.
Így szélesítettem a spektrumot, azt próbáltam szem előtt tartani, hogy egy olyan gyűjteményt készítsek, hogy bárki, aki a kezébe veszi, akkor tudjon éneket választani belőle: vannak énekek, magyar népénekek vagy más népek dalai.

Egyedül dolgoztál rajta?

– Teljesen egyedül. Amikor nekiálltam, nem gondoltam, hogy ekkora munka lesz. De mivel tudtam, hogy Isten volt az, aki elhívott erre a feladatra, ezért mindig éreztem, hogy Ő velem volt, bátorított, hogy folytassam. Azt érzékeltem, az emberek vágynak arra, hogy karácsonyi énekeket énekeljenek együtt otthon, de nincs lehetőségük rá, mert nincsenek ezek az énekek a kezükben.

Mik a további terveid?

– Szeretnék majd egy CD-t is hozzá, amit hogyha valaki nem tud zongorázni, vagy nem ismeri az énekeket, akkor legyen egy alap, amire rá tud énekelni, ezen kívül szeretném majd a gitáros verzióját is elkészíteni. És már gondolkodom a második köteten is.

Hány ének van most ebben a gyűjteményben?

– Hatvannégy.

Mikor jelent meg és hol lehet elérni?

– Most októberben jelent meg a gyűjtemény és a Romi Suli Könyvkiadónál rendelhető. De a nagyobb könyvesboltokban is elérhető.

Fontos lenne, hogy egy ilyen kiadvány ott legyen minden gyülekezetben, meg az otthonokban.

– Így van. Igazából istentiszteletekre, gyülekezeti vagy otthoni használatra szántam, de úgy készítettem, hogy zeneiskolák, amatőr kórusok is tudnak kedvükre válogatni belőle.

Szlovák Tibor

Szlovák Tibor példamutató helytállással, nyugdíjas lelkipásztorként kiváló eredménnyel végezte el az MA szakot. Mindig jelen volt az órákon, kiemelkedő teljesítményt nyújtott a TDK versenyben. Hallgató társai előtt példa volt és aktívan támogatta őket.

Kovács Benjámin

Kovács Benjámin kiváló eredménnyel végezte el az MA szakot. Aktívan szolgált a hallgatói közösségben, a gyakorlóhelyen és a legációs alkalmakon, magatartásában képviselte a főiskola értékrendjét. Példamutató hozzáállással vett részt a BTA Szenátusának ülésein. Hiteles keresztyénként áldássá vált környezetében.

Megszakítás